Žižkov

Nie jest to podstawowy punkt na mapie turystycznej Pragi, a jednak przyciąga do siebie coraz więcej turystów – dzielnica Žižkov, położona na prawym brzegu Wełtawy, na pozór zwyczajna dzielnica stolicy Czech. Porównywana jest z dzielnicą Montmartre w Paryżu, z nowojorskim Bronxem lub warszawską Pragą (nazywana „Pragą Pragi”). Dzielnica Žižkov powstała pod koniec XIX wieku, jako dzielnica robotników i biedaków. Schronienie znajdowali tu szaleni artyści, nie dający się podporządkować władzom, jak i Cyganie. Dzielnica Žižkov jeszcze na początku XX wieku była oddzielnym miastem. W 1922 roku została włączona do Pragi, ale mieszkańcy nadal nazywają ją Wolną Republiką Žižkov. Jest wolnym duchem miasta w mieście Praga.

Nazwa dzielnicy pochodzi od nazwiska wodza husyckiego, Jana Žižka z Trocnowa, czekiego bohatera narodowego. Dowodził armią husycką w zwycięskiej bitwie na Witkowej Górze, znajdującej się obecnie w granicach dzielnicy Žižkov. Brał również udział w bitwie pod Grunwaldem. W centralnym miejscu Žižkova postawiono mu pomnik – jego postać siedzącą na koniu, wysoką na 9 m, uważany za najwyższy konny posąg na świecie (widać go prawie z każdej dzielnicy miasta).

Mało kto wie, że z dzielnicy Žižkov pochodzi noblista, poeta Jaroslav Seifert. Bardziej znana jest historia Franza Kafki, który w dzielnicy Žižkov  prowadził warsztat swojego ojca, albo Jarosława Haszki, który siedząc w tutejszych knajpkach pisał kultowe „Przygody dobrego wojaka Szwejka”.

Ta niezbyt czysta i bynajmniej nie reprezentacyjna dzielnica Pragi ma swą bogatą i tajemniczą historię. Właśnie tu niegdyś wieszano przestępców. Dziś w całej dzielnicy Žižkov jest całe mnóstwo knajp i piwiarni. Można się tu zapoznać z prawdziwym, codziennym życiem mieszkańców Pragi. 

Zizkov pomnik Wieza Zizkov noca Zizkov panorama

Wieża TV Zizkov

Wieża TV Zizkov


Wieża Telewizyjna w dzielnicy Zizkov

Wieża Telewizyjna w dzielnicy Zizkov