Most Karola

1-3-5-7-9-7-5-3-1

Jedna z legend głosi iż budowa mostu rozpoczęła się 9 lipca, dokładnie o godzinie 5:31. Liczby te tworzą wraz z rokiem (1357) specyficzny ciąg liczb nieparzystych: 1-3-5-7-9-7-5-3-1.

Widok na żywo

Aktualizowany co kilkanaście sekund obraz z kamery na Moście Karola można zobaczyć tutaj.

Powódź 2002

Podczas powodzi, która nawiedziła miasto w 2002 roku cenny zabytek nie odniósł żadnych zniszczeń. Władze Pragi zdecydowały się jednak na rozpoczęcie gruntownych prac konserwacyjnych, dzięki którym most będzie chroniony przed zanieczyszczeniami powietrza oraz kolejnymi, ewentualnymi wezbraniami Wełtawy.

Najstarszy i najbardziej rozpoznawalny most w stolicy Czech, łączy pieszym traktem Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana.

Budowla została wzniesiona w 1357 roku na zlecenie ówczesnego króla Karola IV, zastąpiła ona zniszczony przez powódź Most Judyty pochodzący z XII wieku.

Głównym budulcem, którego używali budowniczowie był piaskowiec pochodzący z zachodnich obszarów dzisiejszych Czech. Most zbudowany został zgodnie z wytycznymi stylu gotyckiego. Jego długość to 516 metrów, a szerokość 10 metrów.

W XVII wieku na kamiennych balustradach mostu umieszczono 30 barokowych rzeźb przedstawiających świętych. Najbardziej znana jest figurka Jana Nepomucena – praskiego duchownego, legenda głosi iż to właśnie na Moście Karola święty został stracony. Wg. kolejnej legendy, każdy, kto dotknie figury Nepomucena na pewno tutaj powróci.

Po obu stronach mostu wybudowano wieże obronne – jedną od strony Starego Miasta oraz dwie od strony Malej Strany. Zostały one udostępnione dla zwiedzających, rozciąga się z nich ciekawy widok na okolicę (patrz: informacje praktyczne).

Przez większość dnia most i jego okolice tętnią życiem – turyści podziwiają jego klimat i architekturę, sprzedawcy pamiątek i artyści próbują zarobić jak najwięcej, a kieszonkowcy wypatrują w tłumie najbardziej roztargnione i nieuważne ofiary.

Most jest dobrze widzieć dwa lub więcej razy – o różnych porach dnia. Rano (przed 8.00) – kiedy turystów można zliczyć na palcach, po południu – kiedy przejście z jednego końca na drugie może zająć nawet 40 minut i wreszcie po zachodzie Słońca – kiedy bez końca można podziwiać iluminacje okolicznych budowli i samego mostu.

Informacje praktyczne

Stacja metra: Staromestska (A)
Tramwaje: 17, 18 (Karlovy lazne)

Wieża od strony Starego Miasta

Czynne: cały rok, 10-18 (latem do 22.00)
Wstęp: 50 Kc

Wieże od strony Malej Strany

Czynne: od kwietnia do października: 10-18
Wstęp: 50 Kc