Jak dotrzeć

Samochodem po Pradze?

Zwiedzanie stolicy Czech samochodem nie należy do najłatwiejszych. Zakorkowane ulice, drogie parkingi, częste zakazy wjazdu i ograniczenia skutecznie zniechęcają do zwiedzania Pragi własnym autem.

Po przyjeździe do Pragi najlepiej więc samochód zaparkować na obrzeżach miasta, a po centrum poruszać się sprawną komunikacją miejską.

Samochodem

Dojazd własnym samochodem do Pragi jest stosunkowo prosty, zwłaszcza dla mieszkańców południowej Polski.

Republika Czeska posiada sieć dobrze utrzymanych autostrad i dróg ekspresowych, drogi lokalne są w nieco gorszym stanie.

Do poruszania się po autostradach wymagane są winiety. Można je kupić na stacjach benzynowych (najlepiej po stronie czeskiej, taniej o 10%-30% niż w Polsce). Aby winieta była ważna należy w odpowiednim miejscu wpisać numer rejestracyjny pojazdu i umieścić ją za przednią szybą. 7-dniowa winieta kosztuje 200 CZK, miesięczna 300 CZK, roczna 900 CZK.

Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów, Polacy są bowiem bardzo dobrym źródłem dochodu czeskiej drogówki i nawet najmniejsze przewinienie może znacznie odchudzić portfel kierowcy.

Czeskie drogi

Przepisy ruchu drogowego w Czechach:

– Ograniczenia prędkości: autostrada – 130 km/h, poza terenem zabudowanym – 90 km/h, na terenie zabudowanym 50 km/h

– Światła mijania włączone przez cały rok

– Dozwolona ilość alkoholu w wydychanym powietrzu – 0,0 promila

Pociągiem

Czechy to najbardziej „kolejowe” państwo Europy, gęstość linii kolejowych wynosi aż 12 km na 100 km kwadratowych.

Do Pragi można dotrzeć pociągiem na kilkanaście różnych sposobów, drożej – pociągi IC, EC, TLK lub taniej – pociągi lokalne, przejazdy kombinowane.

Bilety przez Internet

PKP IC
Bilety on-line są dostępne dla podróżujących pociągami InterCity oraz Tanich Linii Kolejowych.
bilet.intercity.pl/irez

Ceske Drahy
Czeskie koleje państwowe oferują sprzedaż biletów internetowych na pociągi pośpieszne, IC, EC, oraz Pendolino.
www.eshop.cd.cz

Leo Express
Nowy prywatny przewoźnik kolejowy, oferujący przejazdy na trasie Bohumin – Ostrava – Ołomuniec – Praga. Ceny biletów kupowanych z dużym wyprzedzeniem są bardzo atrakcyjne. Dodatkową zaletą Leo Express są nowoczesne i wygodne pociągi.
www.le.cz

Wymagania
– ważna karta płatnicza
– drukarka lub smartfon
– paszport lub dowód osobisty
– adres e-mail

Tańsza opcja polega na wykupieniu dwóch biletów – pierwszego do ostatniej stacji w Polsce i drugiego, u czeskiego konduktora, z pierwszej na trasie pociągu miejscowości znajdującej się w Czechach do Pragi. Dodatkowo u polskiego konduktora należy wykupić tzw. „przejściówkę”, czyli bilet pomiędzy stacjami po obu stronach granicy. W ten, nieco skomplikowany sposób unikniemy wysokich opłat za pociąg międzynarodowy.

Miejscowości graniczne przez które przejeżdżają pociągi do Czech to Cieszyn, Głuchołazy i Zebrzydowice.

Więcej informacji na temat przejazdów kombinowanych znajdziemy w znakomitym i często aktualizowanym poradniku dla podróżujących czeskimi kolejami pod adresem www.kolej.one.pl/~halski/cestovani_vlakem.html.

Głównym dworcem Pragi jest Praha Hlavni Nadrazni. Stacja znajduje się blisko centrum, obsługiwana jest przez stację metra Hlavni Nadrazni (linia C) oraz autobusy T5, 9, 24 i 26.

Tabor czeskiej kolei

Samolotem

Praskie lotnisko posiada bezpośrednie połączenie z Warszawą i Krakowem. Rejsy z Warszawy obsługuje LOT oraz Czech Airlines, a z Krakowa tylko Czech Airlines. W porównaniu do innych środków transportu ceny są wysokie – od 500 do nawet 2000 PLN w obie strony.

Więcej praktycznych informacji w dziale Lotnisko Ruzyne.

Boeing czeskich linii lotniczych CSA.