Praga – informacje ogólne

Praga – stolica i największe miasto Czech, położone w północno-zachodniej części kraju, nad Wełtawą, zajmuje 496 km kw. Miasto zamieszkiwane jest przez 1,2 mln ludzi (metropolia 1,9 mln).

Praga jest najpopularniejszym wśród turystów miastem środkowej Europy, przez wielu uznawana jest za najpiękniejsze miasto starego kontynentu, znajduje się też w pierwszej szóstce najczęściej odwiedzanych miast Europy. Co roku miasto gości ponad 4 mln osób (głównie Brytyjczyków i Niemców). Duża popularność miasta wynika przede wszystkim z bardzo małej ilości zniszczeń po II wojnie światowej, niskich kosztów pobytu w porównaniu do miast Europy Zachodniej, kluczowa jest też obecność szybkich połączeń lotniczych i kolejowych z wszystkimi większymi miastami regionu.

Praga w liczbach

1,9 4 49 73% 150 216m 250 000
Na tylu mieszkańców miasta przypada jeden samochód. Tyle dni spędza w Pradze przeciętny zagraniczny turysta. To miejsce, które zajęła Praga w rankingu najdroższych miast świata w 2007 roku. To odsetek Czechów dotkniętych nadwagą. Tyle kościołów znajduje się na terenie Pragi. To wysokość najwyższej konstrukcji w mieście – wieży Zizkov TV. To pojemność trybun stadionu Strahov – drugiego co do wielkości stadionu świata.

Muzea

Zasadniczo muzea Pragi można podzielić na dwie kategorie: te, których rozwój zatrzymał się w poprzednim ustroju oraz te, które starają się przyciągnąć zwiedzających przedstawiając swoje zbiory w jak najbardziej przyjazny sposób.

Miasto ma do zaoferowania kilkadziesiąt muzeów i galerii, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Do największych muzeów należą Muzeum Narodowe, Muzeum Żydowskie (w jego skład wchodzą obiekty w dzielnicy Josevov) oraz muzea Zamku Praskiego.

Wstęp do przeważającej liczby muzeów jest płatny.

Zwiedzanie

Zwiedzanie miasta jest dość proste, większość zabytków, muzeów i atrakcji usytuowana jest blisko centrum, w dzielnicach Stare miasto, Mala Strana, Josevov, Hradczany, Nowe miasto. Szybkie przemieszczanie pomiędzy nimi ułatwia sprawny system transportu miejskiego, w którego skład wchodzą 3 linie metra, autobusy oraz tramwaje.

Ogromna popularność miasta sprawia iż w godzinach szczytu najpopularniejsze atrakcje są ekstremalnie zatłoczone, zwłaszcza od maja do końca września, warto więc odpowiednio zaplanować dzień, tak aby miejsca takie jak Most Karola czy Zamek Praski zwiedzać wcześnie rano.

Warto wziąć pod uwagę zakup karty „Prague Card”, która umożliwia darmowe zwiedzanie kilkudziesięciu najpopularniejszych obiektów. Więcej informacji.

Znane osoby związane z Pragą

Karol IV
Karol IV Franz Kafka Antonín Dvořák Milos Forman Václav Havel
Urodzony w 1316r. król Karol IV Luksemburski znacząco przyczynił się do rozwoju miasta, założył m.in. pierwszy uniwersytet, jego imię nosi most Karola. Urodzony w 1883r. w Pradze, żydowski pisarz. Autor powieści takich jak „Proces”, „Ameryka” czy „Wyrok”. W Pradze można znaleźć wiele śladów jego działalności, poświęcono mu m.in. muzeum. Znany czeski kompozytor oper, symfonii, pieśni i koncertów, ur. w 1841r. Najbardziej znanym dziełem Dvoraka jest 9. Symfonia zatytułowana „Z nowego świata”. Reżyser wielu oskarowych filmów, takich jak „Lot nad kukułczym gniazdem” czy „Amadeusz”. Przyszedł na świat w 1963 roku w miejscowości Čáslav, przez wiele lat żył i tworzył w Pradze. Pisarz, dramaturg, polityk. Urodził się w 1936r. w Pradze. Był prezydentem Czechosłowacji, a później Czech. Laureat wielu nagród i odznaczeń, przyczynił się do szybkiego rozwoju kraju, wejścia do NATO i UE.