Zamek (Hradczany)

Olbrzymi kompleks zamkowy, dawna siedziba królów czeskich, położony jest w dzielnicy Pragi, zwanej Hradczanami, rozciągającej się na wzgórzu nad Wełtawą.

Zamek królewski został założony w IX wieku, od 1918 roku jest siedzibą prezydenta Czech. Przez wieki był rozbudowywany, od niewielkiej warowni z drewnianymi umocnieniami i wałami ziemnymi, aż po kamienne fortyfikacje, z kościołami i bazylikami we wszystkich stylach architektonicznych. Obecnie rozciąga się na powierzchni 45 hektarów, otaczając trzy wewnętrzne dziedzińce.

Główne wejście do Zamku Praskiego wiedzie z rynku na Hradczanach. Z pierwszego dziedzińca wchodzi się przez Bramę Macieja na drugi dziedziniec, gdzie znajduje się przepiękna barokowa fontanna. Stamtąd turysta trafia na trzeci dziedziniec, a zarazem centrum kompleksu zamkowego, z katedrą św. Wita i Bazyliką św. Jerzego. Warto wejść na taras stumetrowej nieomal Wielkiej Wieży katedry, skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta.

Katedra św. Wita została całkowicie ukończona w 1929 roku. Obecnie przechowywane są w niej czeskie klejnoty koronacyjne, a w podziemiach katedry znajdują się grobowce czeskich królów. Katedra uważana jest za symbol duchowy państwa, jest największym kościołem Pragi.

Po zwiedzaniu wielką przyjemnością będzie odpoczynek w Ogrodach Królewskich, dostępnych dla turystów jest aż sześć, z widokiem na letni pałac Belweder, tarasy widokowe, cudowną oranżerię, a także Śpiewającą fontannę z „dzwoniącymi” kroplami wody.

Zmiana warty honorowej

Codziennie o godzinie 12 na Pierwszym Dziedzińcu zamkowym odbywa się zmiana warty honorowej. Gwardziści ubrani są w mundury, które zaprojektował zdobywca Oskara w kategorii kostiumy za film „Amadeusz”. Warto wspomnieć, że uroczyste fanfary brzmiące podczas zmiany warty skomponował muzyk rockowy.

Złota Uliczka i pisarz

Domki na Złotej Uliczce obecnie nie są zamieszkane, mieszczą się tam sklepiki i galerie.

W domku nr 22 w 1917 roku swoje utwory pisał Franz Kafka.

Największy zamek na świecie

Według księgi rekordów Guinessa Zamek Praski ze swoimi 45 hektarami zajmowanej powierzchni jest największym kompleksem zamkowym na świecie.

Korona św. Wacława

W kaplicy św. Wacława przechowywana jest korona zrobiona dla Karola IV na jego koronację na króla Czech, ważąca 2,5 kg. Jeden z 96 kamieni w koronie to największy na świecie rubin, a cierń w jednym z szafirów pochodzi podobno z korony cierniowej Chrystusa.

Nie można zapomnieć o spacerze Złotą Uliczką, przylegającą do murów Zamku Praskiego. Legenda głosi, że w średniowieczu zamieszkiwali ją alchemicy, wyrabiający złoto. Uliczka, ze swoimi miniaturowymi domkami, jest bardzo malownicza, szkoda tylko, że zawsze pełno na niej turystów, o każdej porze dnia. Warto wybrać się więc na spacer Złotą Uliczką wieczorem, gdy wstęp jest już bezpłatny, a odwiedzających znacznie mniej. Wtedy poczujemy magię tego miejsca.

Informacje praktyczne (2013)

 • Tramwaj: 22 (przystanek Pražský hrad)
  Metro: Malostranská
 • Areał zamku otwarty: 5:00-24:00 (kwiecień-październik), 6:00-23:00 (listopad-marzec)
 • Pozostałe obiekty (płatne) otwarte: w sezonie 9-18, poza sezonem: 9-16
 • Ogrody Królewskie otwarte są w sezonie: od kwietnia do października, w godzinach 10-18, latem 10-21
 • Wstęp do obiektów zamku: 250 CZK (trasa krótka) lub 350 CZK (trasa długa)
 • Wstęp na wystawę „Historia Zamku Praskiego”: 140 CZK
 • Wstęp do galerii zamkowej: 150 CZK
 • Wstęp na dziedzińce i do katedry: bezpłatny
 • Bilety do nabycia w informacji turystycznej na II i III dziedzińcu, oraz w galerii zamkowej, ważne są dwa dni
 • Bilety ulgowe (50% znikżki) przysługują uczniom, studentom (do 26 roku życia) oraz seniorom (powyżej 65 roku życia)
 • Zmiana warty odbywa się o każdej pełnej godzinie między 7:00 a 21:00 (w sezonie) oraz między 7:00 a 18:00 (poza sezonem)
 • www.hrad.cz