Dzielnica żydowska w Pradze

Praska dzielnica Żydowska – Josefov leży w centrum miasta, w zasadzie w obrębie Starego Miasta. Dzielnica ta nazywana jest przez niektórych Żydowskim Miastem. Na przestrzeni 800 lat miejsce to było zamieszkiwane przez jedną z największych, europejskich społeczności żydowskich. W XIX i XX wieku na tym terenie przeprowadzane były liczne przebudowy i wyburzenia, co nadało współczesnego wyglądu Praskiej Dzielnicy Żydowskiej.


Według znalezionych kronik miejskich, już w 1091 roku w Pradze istniały dwie osady żydowskie, mieszczące się w pobliżu Rynku Starego Miasta. Podczas trwania pierwszej wyprawy krzyżowej, tj. w 1096 roku doszło w Pradze do pogromu Żydów. W 1215 roku dzielnicę żydowską otoczono murem i na mocy postanowień soboru laterańskiego II nazwano gettem. W połowie XV wieku zlikwidowano cmentarz żydowski, który mieścił się poza granicą dzielnicy. To wywołało konieczność grzebania zmarłych w jej obrębie, dzięki czemu powstał unikatowy na światową skalę cmentarz żydowski. Nazwa „Josefov” została nadana przez samych mieszkańców na część cesarza Józefa II, który wydał edykt o tolerancji. Zniósł on nakaz noszenia przez Żydów oznaczeń na ubraniach. W roku 1848, w trakcie Wiosny Ludów, Żydzi otrzymali prawa obywatelskie i polityczne, zaś Żydowskie Miasto włączono w granice Pragi.

Plany Adolfa Hitlera

Synagogi i cmentarz żydowski w dzielnicy Josevov przetrwały II wojnę światową paradoksalnie dzięki Adolfowi Hitlerowi,
który po całkowitej zagładzie Żydów chciał utworzyć w Pradze muzeum narodu żydowskiego.

Społeczność Żydowska Pragi praktycznie przestała istnieć w trakcie II wojny światowej, kiedy to Żydzi zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych w Terezinie i Oświęcimiu. 15 marca 1939 roku Hitler zajął Pragę, ale dzielnicę Josefov postanowił ocalić i stworzyć z niej „Egzotyczne Muzeum Wymarłej Rasy”. W tym celu przewieziono tu wszystkie przedmioty związane z Narodem Żydowskim, pochodzące z całej Europy Wschodniej. Dzięki temu Muzeum Żydowskie w Pradze posiada najbogatsze zbiory na świecie.

Informacje praktyczne

Na terenie Josefov znajduje się Stary Cmentarz Żydowski, ratusz, sala obrzędowa oraz aż sześć synagog: Staronowa, Pinkasa, Maiselowa, Hiszpańska, Klausowa i Wysoka.

Muzeum Żydowskie w Pradze znajduje się przy ul. U Staré školy 1. Budynki wchodzące w skład muzeum można zwiedzać codziennie, oprócz świąt żydowskich. Wiosną i latem muzeum otwarte jest w godzinach od 9 do 18, a jesienią i zimą do godziny 16:30. Cena biletów normalnych to 300 koron, zaś ulgowych 200 koron.

Cmentarz Żydowski można zwiedzać w poniedziałki i środy od 11 do 15, oraz w piątki od 9 do 13, z wyłączeniem świąt żydowskich. Cena biletu to 50 koron.

Do Dzielnicy Żydowskiej można dotrzeć metrem linii B lub tramwajami nr 3, 5, 8, 14, 24, 26.

Zdjęcia